2014 - 2015

The Team

Regionals

State

Teddy Awards

Statistics

Photos

Hall of Fame

On Stage

About Us

The Teddy Awards

Created to recognize outstanding achievement in the Speech/Drama Department, the Teddy Awards were named for -- and are now in honor of -- the team's original mascot, a stuffed teddy bear.
Teddy was bear-napped by a rival team (we know who you are) in 1991 and was never recovered.
His successor -- acquired from the same toy store as Teddy -- was named Teddy II, or "Twoey." 

Teddy is gone from his balcony seat in the MHS auditorium, but he will never be gone from our hearts.


1983     1984     1985     1986     1987     1988     1989
1990     1991     1992     1993     1994     1995     1996     1997     1998     1999
2000     2001     2002     2003     2004     2005     2006     2007     2008      2009                                                            2010    2011      2012     2013     2014


1983
Outstanding Senior:  LORI LAWRENZ
Outstanding Junior:  JAMES MITCHELTREE
Outstanding Sophomore:  SHANA SMITH
Outstanding Freshman:  BRETT PRICE
Outstanding Lead Actor:  JIMMY COX
Outstanding Supporting Actor:  KERRY KELLY
Outstanding Character Actor:  KIMMY DAVIS

 

1984
Outstanding Senior:  DARREN ELROY
Outstanding Junior:  ANDREA BUSH
Outstanding Sophomore:  SHELLY ESTES
Outstanding Freshman:  MICHELLE COON
Male Lead Actor:  BRUCE MAHAN
Female Lead Actor:  KIM BURTON
Male Supporting Actor:  KERRY KELLY
Female Supporting Actor:  SHANA SMITH
Male Character Actor:  CLINT COBB
Female Character Actor:  DEANNA DAVIS

 

1985
Outstanding Senior:  LISA MORGAN
Outstanding Junior:  SHELLY ESTES
Outstanding Sophomore:  ANGY GRAHAM
Outstanding Freshman:  JAN THELE
Male Lead Actor:  CLINT COBB
Female Lead Actor:  SHELLY ESTES
Male Supporting Actor:  KERRY KELLY
Female Supporting Actor:  SHANA SMITH
Male Character Actor:  MITCH DUNCAN
Female Character Actor:  SHELLY ESTES

 

1986
Outstanding Senior (shared award)JOHN MARTINDALE and KERRY KELLY 
Outstanding Junior:  ANGY GRAHAM
Outstanding Sophomore:  GARY ALLEN
Outstanding Freshman:  CARRIE DAUBENSPECK

Male Lead Actor:  JOHN MARTINDALE
Female Lead Actor:  HEIDI SALMON
Male Supporting Actor:  KERRY KELLY
Female Supporting Actor:  GINA PRICKETT
Male Character Actor:  BENNIE WILLIAMS
Female Character Actor:  ROBBIN BRADLEY

 

1987
Outstanding Freshman:  PHIL WILLIAMS
Outstanding Sophomore:  CARRIE DAUBENSPECK
Outstanding Junior:  MITCH DUNCAN
Outstanding Senior:  STEVE MONTGOMERY
Most Improved:  JAMEY BRACKETT

Male Lead Actor:  BRET RALSTON
Female Lead Actor:  AMY GIBBS
Male Supporting Actor:  JAMEY BRACKETT
Female Supporting Actor:  ANGY GRAHAM
Male Character Actor:  DAVID CHADD
Female Character Actor:  RHONDA TILLMAN

 

1988
Outstanding Senior:  BENNIE WILLIAMS
Outstanding Junior:  KELLY MANTLE
Outstanding Sophomore:  JEFF HALFORD
Outstanding Freshman:  SHARLA PRICE

Most Improved:  JANA BORCHERDING
Most Spirited:  TAMI HOLT
Outstanding Male Actor:  BENNIE WILLIAMS
Outstanding Female Actor:  AMY GIBBS

 

1989
Outstanding Senior:  CARRIE DAUBENSPECK
Outstanding Junior:  PAULA MORRISON
Outstanding Sophomore:  BRIAN LOCKOVICH
Outstanding Freshman:  MISTY HOLMAN

Most Improved:  GINA PRICKETT
Most Spirited:  GINA PRICKETT
Outstanding Lead Actor:  PAUL SPARKS
Outstanding Supporting Actor:  PAUL SPARKS
Outstanding Character Actor:  BRANDI BAUGHN

 

1990
Outstanding Senior:  PAUL SPARKS
Outstanding Junior:  SEAN FIELDS
Outstanding Sophomore:  DAVID WOODS
Outstanding Freshman:  JAY HARVILL

Most Improved:  SEAN FIELDS
Most Spirited:  MISTY HOLMAN
Outstanding Lead Actor:  PAUL SPARKS
Outstanding Supporting Actor:  JEFF HALFORD
Outstanding Character Actor:  SHARLA PRICE

 

1991
Outstanding Senior:  DAVID JONES
Outstanding Junior:  DAVID WOODS
Outstanding Sophomore:  RANDY BROWN
Outstanding Freshman:  GINGER SMITH

Most Improved:  CANDACE LAYN
Most Spirited:  TANA LATHAM
Outstanding Male Actor:  RANDY BROWN
Outstanding Female Actor:  SHARLA PRICE

 

1992
Outstanding Senior:  CANDY APPLE
Outstanding Junior:  JAY HARVILL
Outstanding Sophomore:  SCOTT ANDERSON
Outstanding Freshman:  DENNIS WALKER

Most Improved:  SCOTT ANDERSON
Most Spirited:  STEPHANIE KOONCE
Outstanding Male Actor:  DAVID WOODS
Outstanding Female Actor:  KERI CHRISTIAN

 

1993
Outstanding Senior (shared award)JAY HARVILL and LORI PRICKETT
Outstanding Junior:  KRISTIN TERRELL
Outstanding Sophomore:  LARRY LANDTROOP
Outstanding Freshman:  LIZ HARVILL

Most Improved:  LIZ HARVILL
Most Spirited:  LIZ HARVILL
(Acting Awards were not presented this year.)

 

1994
Outstanding Senior:  TONYA LANCE
Outstanding Junior:  JOE ALSOBROOK
Outstanding Sophomore:  MAUREEN MONTELLO
Outstanding Freshman:  JEROMY SMITH

Most Improved:  JOE ALSOBROOK
Most Spirited:  TONYA LANCE
Outstanding Male Actor:  SCOTT ANDERSON
Outstanding Female Actor:  LACY JONES

 

1995
Outstanding Senior:  LARRY LANDTROOP
Outstanding Junior:  MAUREEN MONTELLO
Outstanding Sophomore:  JEROMY SMITH
Outstanding Freshman:  JUSTIN DEAN

Most Improved: MAUREEN MONTELLO
Most Spirited:  JOE ALSOBROOK
Outstanding Actor:  JEROMY SMITH
Outstanding Speaker:  LARRY LANDTROOP

 

1996
Outstanding Senior:  DeSHANE WILLIAMS (not pictured)
Outstanding Junior:  JEROMY SMITH
Outstanding Sophomore:  JUSTIN DEAN
Outstanding Freshman:  BRIAN TAYLOR

Most Improved:  JESSICA SULLIVAN
Most Spirited:  DeSHANE WILLIAMS
Outstanding Drama Student:  LEE BERRYMAN
Outstanding Actor:  JUSTIN DEAN
Outstanding Speaker:  DeSHANE WILLIAMS

 

1997
Outstanding Senior:  JEROMY SMITH
Outstanding Junior:  JUSTIN DEAN
Outstanding Sophomore:  BRIAN TAYLOR
Outstanding Freshman:  BRANDI PARKER

Most Improved:  AMANDA NEASE
Most Spirited (shared award)BRANDI PARKER and TREY McCURLEY

 

1998
Outstanding Senior:  KHRISTA MOCK
Outstanding Junior:  BRIAN TAYLOR
Outstanding Sophomore:  TREY McCURLEY
Outstanding Freshman (shared award)CODY SMITH and ASHLEY McGUIRE (not pictured)

Most Improved:  CODY SMITH
Most Spirited:  JUSTIN DEAN
Outstanding Stagecraft Student:  JEREMY KLIMA

 

1999
Outstanding Senior (shared award)BRIAN TAYLOR and LaRISSA CONN
Outstanding Junior:  TREY McCURLEY
Outstanding Sophomore:  CODY SMITH
Outstanding Freshman:  JENNIFER PLACE

Most Improved:  TODD MAHAFFEY
Most Spirited:  LaRISSA CONN
Outstanding Actor:  LaRISSA CONN
Outstanding Speaker:  BRIAN TAYLOR
Outstanding Stagecraft Student:  JEREMY KLIMA

 

2000
Outstanding Senior:  TREY McCURLEY
Outstanding Junior:  CODY SMITH
Outstanding Sophomore:  KEVIN FAULKNER
Outstanding Freshman:  JOSH ABNEY

Most Improved:  JOSH ABNEY
Most Spirited:  JOSH ABNEY
Outstanding Stagecraft Student:  CLAYTON EASLEY

 

2001
Outstanding Senior:  ASHLEY McGUIRE
Outstanding Junior:  TODD MAHAFFEY
Outstanding Sophomore:  JOSH ABNEY
Outstanding Freshman:  KARA MITCHELL

Most Improved:  TODD MAHAFFEY
Most Spirited:  JOSH ABNEY
Outstanding Stagecraft Student:  CANDACE SKINNER

 

2002
Outstanding Senior:  HOLLY DEAN
Outstanding Junior:  SHANNA CLARK
Outstanding Sophomore:  BRETT CARSON
Outstanding Freshman:  CHRIS STAATS

Most Improved:  CHRIS STAATS
Most Spirited:  LAURA WHITEHEAD
Outstanding Stagecraft Student:  PAUL  BULLARD

 

2003
Outstanding Senior:  TRISTAN MARTIN
Outstanding Junior:  JASON HINES
Outstanding Sophomore:  HADASSAH McGEE
Outstanding Freshman:  KATY KING

Most Improved:  HADASSAH McGEE
Most Spirited:  JOSH ABNEY
Outstanding Stagecraft Student:  PAUL  BULLARD

 

2004
Outstanding Senior:  BRETT CARSON
Outstanding Junior:  HADASSAH McGEE
Outstanding Sophomore:  KATY KING
Outstanding Freshman:  BRITTANI PARKER

Most Improved:  BRITTANI PARKER
Most Spirited:  BRETT CARSON
Outstanding Stagecraft Student:  ASHLEY KILLGORE

 

2005  
Outstanding Senior:  CLAY DRAKE
Outstanding Junior:  MEGAN COLE
Outstanding Sophomore:  CRAIG GIBSON
Outstanding Freshman:  JESSE PETERS

Most Improved:  JESSE PETERS
Most Spirited:  HADASSAH McGEE
Outstanding Stagecraft Student:  TELL JUDKINS

 

2006
Outstanding Senior:  MEGAN COLE
Outstanding Junior:  CRAIG GIBSON
Outstanding Sophomore:  JESSE PETERS
Outstanding Freshman:  SIDNI SOUTHERLAND

Most Improved:  SIDNI SOUTHERLAND
Most Spirited:  CRAIG GIBSON
Outstanding Stagecraft Students:  TELL JUDKINS, TAYSIA STEPHENS

 

2007  
Outstanding Senior:  CRAIG GIBSON
Outstanding Junior:  CALEB MALONE
Outstanding Sophomore:  TYLER FIKES
Outstanding Freshman:  AUTUMN DAVENPORT

Outstanding Stagecraft Student:  JOSH BOLES
Most Improved:  CALEB MALONE
Outstanding Film Student:  CRAIG GIBSON
 

 

2008 

Outstanding Senior:  CHANCE GIBBS
Outstanding Junior:  LANE SMILEY
Outstanding Sophomore:  AUTUMN DAVENPORT
Outstanding Freshman:  JOHANNAH SHERRILL

Outstanding Stagecraft Student:  JOSH BOLES
Most Improved:  JOHANNAH SHERRILL
Outstanding Film Student:  KENNITH NASH
 

 

2009 

Outstanding Senior:  TYLER FIKES
Outstanding Junior:  KALEB KING
Outstanding Sophomore:  EMMA DEAN
Outstanding Freshman:  ALEX JONES

Outstanding Stagecraft Student:  LANE SMILEY
Most Improved:  RYAN CHILDRESS
 

 

2010 

Outstanding Advanced Drama:  CHANCIE CLARK

Outstanding Stagecraft:  CANDACE WILLIAMS
Outstanding Film Student:  JOHANNAH SHERRILL
Outstanding Drama 1:  TYLER HALL
Most Improved:  KATIE SHEEHAN
 

 

2011 

Outstanding Advanced Drama:  RYAN CHILDRESS
Outstanding Drama 1:  SAM KIMBROUGH 
Most Improved:  SAM KIMBROUGH 

Outstanding Stagecraft:  CHISHOLM HOLLAND
 

 

2012 

Outstanding Advanced Drama:  TYLER HALL
Most Improved:  LESLIE LOYD 

Outstanding Drama 1:  JOSH HOLLIDAY 
Outstanding Stagecraft:  KERRY MELTON
 

 

2013 

Outstanding Advanced Drama:  TYLER HALL
Outstanding Drama 1:  RYLEE RICH
Most Improved:  TAYLOR MORROW 
Outstanding Stagecraft:  MIKA PORTER
 

 

2014   

Outstanding Advanced Drama:  GERALD McCULLERS
Outstanding Drama 1 (tie):  DESTINY NOWLIN & KASSANDRA NORRIS
Most Improved (tie):  MAKAYLA ORTEGA & COLE CLOYD 
Outstanding Stagecraft (tie):  CARA WILLIAMS & TANNER BRITTAIN
 

 

Updated 06.28.13